Työntekijät ammattiryhmittäin


Johtavat viranhaltijat

Hallikainen Olli
Olli Hallikainen, tuomiorovasti, kirkkoherra lääninrovasti, tuomiokapitulin varapuheenjohtaja olli.hallikainen@evl.fi p. 050 544 7111
Honkanen_Osmo
Osmo Honkanen, johtava kanttori, urkuri osmo.honkanen@evl.fi p. 040 804 8730
Häkkinen Salla
Salla Häkkinen, johtava kappalainen Kalevan lähikirkkoalueen aluepappi salla.hakkinen@evl.fi p. 050 5748722
Koivu Ilkka
Ilkka Koivu, ylivahtimestari Tuomiokirkkoseurakunta ilkka.koivu@evl.fi p. 040 804 8777
Riitta Laatu, Johtava varhaiskasvatuksen ohjaaja Tuomiokirkkoseurakunta ja sairaalatyö riitta.laatu@evl.fi p. 050 574 4930
Mansukoski_Anna-Leena17
Anna-Leena Mansukoski, johtava diakoniatyöntekijä anna-leena.mansukoski@evl.fi p. 050 571 3104
Antero Niemi, kappalainen Tuomiokirkon aluepappi, palokuntapappi antero.niemi@evl.fi p. 050 599 4226
Ranta Petri
Petri Ranta, johtava nuorisotyönohjaaja petri.ranta@evl.fi p. 050 313 8641
Sami Uusi-Rauva, seurakuntapastori Pyynikin aluepappi, lähetyspappi sami.uusi-rauva@evl.fi p. 040 804 8710

Sihteerit

Anne Purontaka, vs. hallintosihteeri anne.purontaka@evl.fi p. 040 804 9802
Heli Turpeinen, seurakuntasihteeri Seurakuntien talo heli.turpeinen@evl.fi p. 040 804 8153, puhelinpalveluaika ma-pe klo 9-12, yhteydenotot muuna aikana sähköpostitse
Waismaa Leena
Leena Waismaa, seurakunta-assistentti, tuomiorovastin sihteeri leena.waismaa@evl.fi p. 050 520 9012

Papit

Eloranta_Kati-2
Kati Eloranta, pastori nuorisopappi, koulutyön ja rippikoulutyön koordinoiminen, partiotyön yhteyshenkilö kati.eloranta@evl.fi p. 050 431 6627
houttu
Jussi Houttu, seurakuntapastori, vs. jussi.houttu@evl.fi p. 040 804 8403
Mari Korhonen-Hieta, seurakuntapastori varhaiskasvatustyö, Vihilahden aluetyö mari.korhonen-hieta@evl.fi p. 040 804 8700
Kuusisto Jukka
Jukka Kuusisto, seurakuntapastori diakoniatyö, vapaaehtoistyön koordinointi jukka.kuusisto@evl.fi p. 050 537 4732
Saija Mäenpää, seurakuntapastori Tuomiokirkkoseurakunta, Tampereen ev.lut. seurakuntien koulutyön pastori saija.maenpaa@evl.fi p. 040 8048284
Veli-Pekka Ottman, kappalainen veli-pekka.ottman@evl.fi p. 050 518 4869
Siira Sade
Säde Siira, kappalainen vanhustyö ja sururyhmätyö sade.siira@evl.fi p. 050 301 0278
Riikka Sydänmaa, seurakuntapastori riikka.sydanmaa@evl.fi p. 050 546 1268
Tammisalo_Minnamaria
Minnamaria Tammisalo, seurakuntapastori Tuomasmessun ja Kansan Raamattuseuran yhdyshenkilö, Avoin kirkko -toiminnan vastuupappi minnamaria.tammisalo@evl.fi p. 050 3041328
Tapio Virtanen, seurakuntapastori laitostyö tapio.virtanen@evl.fi p. 050 441 3982
Äyräväinen Mervi
Mervi Äyräväinen, seurakuntapastori mervi.ayravainen@evl.fi p. 040 804 8603

Kanttorit

Honkanen_Osmo
Osmo Honkanen, johtava kanttori, urkuri osmo.honkanen@evl.fi p. 040 804 8730
Tuomas Laatu, kanttori Tuomiokirkko tuomas.laatu@evl.fi p. 050 4334 823
Lohilahti_Merja
Merja Lohilahti, vs. kanttori merja.lohilahti@evl.fi p. 040 8048 732
Pirjo_kuva1
Pirjo Mäntyvaara, kanttori, Kalevan kirkko pirjo.mantyvaara@evl.fi p. 040 8048733
Toivola_Esa
Esa Toivola, kanttori Tuomiokirkon urkuri esa.toivola@evl.fi p. 040 804 8725
Viljakainen Riikka
Riikka Viljakainen, kanttori Aleksanterin kirkon urkuri riikka.viljakainen@evl.fi p. 050 430 2002

Diakoniatyöntekijät

Haavisto Heli
Heli Haavisto, diakoniatyöntekijä Avoin vastaanotto torstaisin klo 9-11 Kalevan kirkon diakoniatoimistossa. Alue: Saukonmäki, Pohjois-Tammela, Käpylä, Petsamo, Kauppi, Kissanmaa, Hipposkylä heli.haavisto@evl.fi p. 050 571 3106
Pirjo Heikkinen, diakonissa Avoin vastaanotto srk-koti Katariina, Hatanpään puistokuja 20, torstaisin klo 10-12. Alue: Hatanpää, Ratina, Tulli, Etelä-Kyttälä pirjo.heikkinen@evl.fi p. 050 322 1398
Huuskonen_Mari
Mari Huuskonen, diakoniatyöntekijä Avoin vastaanotto tiistaisin klo 9-12 Näsin diakoniatoimisto, Näsilinnankatu 26, 2. krs Alue: Pyynikki, Kaakinmaa, Nalkala, Laukontori, Kehräsaari mari.huuskonen@evl.fi p. 050 553 0455
Joronen Anne
Anne Joronen, diakoniatyöntekijä Avoin vastaanotto torstaisin klo 9-11 Kalevan kirkon diakoniatoimistossa. Alue: Järvensivu, Iidesranta, Kalevanrinne, Etelä-Tammela, Hipposkylä anne.joronen@evl.fi p. 050 345 1162
Laitinen Susanna
Susanna Laitinen, diakoniatyöntekijä Avoin vastaanotto torstaisin klo 9-11 Kalevan kirkon diakoniatoimisto. Alue: Sampo-Kaleva, Hipposkylä susanna.laitinen@evl.fi p. 050 541 5790
Lindgren Sirpa
Sirpa Lindgren, diakonian vanhustyöntekijä sirpa.lindgren@evl.fi p. 050 326 2377
Mansukoski_Anna-Leena17
Anna-Leena Mansukoski, johtava diakoniatyöntekijä anna-leena.mansukoski@evl.fi p. 050 571 3104
Makitalo Teija
Teija Mäkitalo, diakonian vanhustyöntekijä teija.makitalo@evl.fi p. 050 365 2099
Taulu KaisuLeena
Kaisu-Leena Taulu, diakoniatyöntekijä Avoin vastaanotto ti klo 9-12, Näsin diakoniatoimisto, Näsilinnankatu 26, 2. krs Alue: Punakylä, Amuri, Onkiniemi, Nalkala, Laukontori, Kehräsaari kaisu-leena.taulu@evl.fi p. 050 554 2428
TennilaPiittala Leila
Leila Tennilä-Piittala, emäntä Seurakuntaemäntä leila.tennila-piittala@evl.fi p. 040 804 8735
Helena Vettenranta, diakoniatyöntekijä Avoin vastaanotto tiistaisin klo 9-12 Näsin diakoniatoimisto, Näsilinnankatu 26, 2. krs. Alue: Finlayson, Tampella, Armonkallio, Lapinniemi helena.vettenranta@evl.fi p. 040 8048740
Valimaa Hanna
Hanna Välimaa, diakoni Avoin vastaanotto Näsin diakoniatoimisto ti klo 9-12, Näsilinnankatu 26, 2. krs, Alue: Juhannuskylä, Pohjois-Kyttälä, Osmonmäki, Länsi-Tammela hanna.valimaa@evl.fi p. 050 329 5336

Nuorisotyönohjaajat

Arppe-Peramaki_Kati
Kati Arppe-Perämäki, nuorisotyönohjaaja kouluikäistentyö ja partiotyö p. 040 8048 743
Keskinen_Kimmo
Kimmo Keskinen, nuorisotyönohjaaja kouluikäistentyö, partiotyö ja rippikoulun jälkeinen nuorisotyö kimmo.keskinen@evl.fi p. 040 8048742
Lehtisaari Sanna
Sanna Lehtisaari, nuorisotyönohjaaja Kouluikäisten työ ja rippikoulunjälkeinen nuorisotyö sanna.lehtisaari@evl.fi p. 040 8048709
Luukas MariAnne
Mari-Anne Luukas, nuorisotyönohjaaja Kouluikäisten työ mari-anne.luukas@evl.fi p. 050 400 5654
Ranta Petri
Petri Ranta, johtava nuorisotyönohjaaja petri.ranta@evl.fi p. 050 313 8641
Saarinen_Janne
Janne Saarinen, nuorisotyönohjaaja, vs. Rippikoulun jälkeinen nuorisotyö janne.s.saarinen@evl.fi p. 040 804 8749
Suomela Laura
Laura Suomela, yksilöohjaaja laura.suomela@evl.fi p. 050 308 3276
Taipalus Paula
Paula Taipalus, nuorisotyönohjaaja Kouluikäistentyö ja partiotyö paula.taipalus@evl.fi p. 050 313 1474
Vuorisalmi_Mari
Mari Vuorisalmi, Nuorisotyönohjaaja Rippikoulunjälkeinen nuorisotyö ja nuorten aikuisten työ mari.vuorisalmi@evl.fi p. 040 804 8747

Lähetyssihteeri

MAria Haapavaara
Maria Haapavaara, projektityöntekijä, lähetys ja diakonia etunimi.sukunimi@evl.fi p. 040 8048 785
Kramer Sanna
Sanna Kramer, lähetyssihteeri sanna.kramer@evl.fi p. 050 574 4920

Vahtimestarit

Katja Alanen, vahtimestari Finlayson katja.alanen@evl.fi p. 0408048762
Antila_Mari
Mari Antila, suntio Kalevan kirkko mari.antila@evl.fi
Marita Haavisto, vahtimestari Tuomiokirkko marita.haavisto@evl.fi p. 040 804 8765
Heiskanen Heidi
Heidi Heiskanen, vahtimestari Tuomiokirkon vahtimestari heidi.heiskanen@evl.fi
Mari Hovi, suntio Aleksanterin kirkko mari.hovi@evl.fi p. 040 804 8764
Koivu Ilkka
Ilkka Koivu, ylivahtimestari Tuomiokirkkoseurakunta ilkka.koivu@evl.fi p. 040 804 8777
Virpi Laurila, vahtimestari Vahtimestari Vanhassa kirkossa virpi.laurila@evl.fi p. 040 804 8766
Lehto Timo
Timo Lehto, suntio Tuomiokirkon suntio timo.lehto@evl.fi p. 040 804 8765
Sirpa Lemmetti, vahtimestari Näsin sali, Seurakuntien talon 2. kerros etunimi.sukunimi@evl.fi p. 040 804 8001
Anneli Leväsluoto, vahtimestari Näin sali, Seurakuntien talon 2. krs anneli.levasluoto@evl.fi p. 040 804 8001
Jarmo Malkamäki, suntio Aleksanterin kirkko jarmo.malkamaki@evl.fi p. 040 804 8748
Susanna Manelius, suntio Aleksanterin kirkko susanna.manelius@evl.fi p. 040 804 8764
Annikki Pekkala, vahtimestari Kalevan kirkko annikki.pekkala@evl.fi p. 040 8048774
Ari Pinola, vahtimestari Kalevan kirkko ari.pinola@evl.fi p. 040 804 8774

Varhaiskasvatus

Anne-Maarit Helenius, lastenohjaaja Tays anne-maarit.helenius@evl.fi p. 03 219 0257
Marika Hellevaara, lastenohjaaja Tays marika.hellevaara@evl.fi p. 03 219 0257
Lahtinen_Seija
Seija Lahtinen, lastenohjaaja seija.lahtinen@evl.fi p. 03 219 0257
Teija Miettinen, lastenohjaaja teija.miettinen@evl.fi p. 03 219 0257
Johanna Pikkarainen, lastenohjaaja Tays johanna.pikkarainen@evl.fi p. 03 219 0257
Taina Pitkäniemi, lastenohjaaja taina.pitkaniemi@evl.fi p. 03 219 0257
Kati Rinta-Filppula, lastenohjaaja Tays kati.rinta-filppula@evl.fi p. 03 219 0257
Terhi Ruuskanen, lastenohjaaja terhi.ruuskanen@evl.fi p. 03 219 0257
Mari Sunell, varhaiskasvatuksen ohjaaja Lasten katedraalin vastaava p. 040 804 8240
Riikka Svanberg, lastenohjaaja riikka.svanberg@evl.fi p. 03 219 0257