Kiina_lapset


Lähetys ja kansainvälinen diakonia

Tampereen seurakuntien kansainvälisen toiminnan puitteissa tehdään ja tuetaan lähetystyötä ja kansainvälistä diakoniaa sekä hoidetaan ekumeenisia suhteita sisarkirkkoihin.


Lähetystyö on seurakunnan perustehtävä

Lähetystyöhön kuuluu evankeliumin julistaminen, palveleminen sekä taloudellisen, sosiaalisen ja yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden lisääminen. Lähetystyössä autetaan koko ihmistä henkisesti, hengellisesti ja aineellisesti. Ihmisiä autetaan eri puolilla maapalloa lähellä ja kaukana.

Lähetystyössä tarvitaan lähettäjiä...

Lähettäjät lähettävät lähetystyöntekijät matkaan omasta seurakunnastaan maailmalle. He rukoilevat lähetystyöntekijöiden puolesta ja muistavat heitä posteilla ja pienillä paketeilla.

Lähettäjät voivat kokoontua yhdessä lähetyspiireihin, ja he keräävät varoja esim.  lipaskeräyksillä ja myyjäisillä.

Tekijöiden lisäksi tarvitaan sellaisia lähettäjiä, jotka ostavat näitä tuotteita tai tukevat muuten lähetystyötä taloudellisesti.

...ja lähtijöitä

Lähtijöitä eli lähetystyöntekijöitä tarvitaan ympäri maapalloa. Seurakunnat solmivat lähetysjärjestöjen kanssa nimikkosopimuksia lähetystyöntekijöiden tukemiseksi. Lähetysjärjestöt rekrytoivat ja perehdyttävät omat lähtijänsä. Seurakuntien sivulta löytyvät lähetystyöntekijät seurakunnittain, jotka on tällä hetkellä Tampereen evankelisluterilaisten seurakuntien lähettämänä.

Tuettavat lähetysjärjestöt

Seurakunnat tukevat järjestöjen palvelukseksessa työskenteleviä lähettejään ja kohteitaan. Tuki on taloudellista ja esirukoustukea sekä yhteydenpitoa.

Seurakunnat tukevat kirkon virallisia lähetysjärjestöjä:

Katso myös:


Kansainvälinen diakonia on osa kirkon tehtävää

Kansainvälinen diakonia on kärsivien tai puutteessa elävien ihmisten aineellista ja henkistä auttamista. Samanaikaisesti diakoniatyö pyrkii muuttamaan vääristyneitä rakenteita ja asenteita. Kansainvälinen diakonia on olennainen osa kirkon tehtävää.

Käytännössä kansainvälinen diakonia on kehitysyhteistyötä, katastrofi- ja pakolaisapua sekä kirkkojen välistä yhteistyötä. Työn päämääränä on ihmisten kärsimysten lievittäminen ja heidän elämänmahdollisuuksiensa parantaminen.

Seurakuntiemme tärkein yhteistyökumppani on Kirkon Ulkomaanapu. Taloudellinen apu kanavoidaan usein sen kautta.

Kirkon Ulkomaanapu netissä sivulla www.kirkonulkomaanapu.fi


Työntekijät


Eteläinen seurakunta

Sarkapalo Tiina
Tiina Sarkapalo, lähetyssihteeri Viinikka, Härmälä, Hervanta tiina.sarkapalo@evl.fi p. 050 306 2344
Vuorinen Hannu
Hannu Vuorinen, seurakuntapastori kansainvälisen- ja evankelioimistyön pastori hannu.vuorinen@evl.fi p. 050 408 1805

Harjun seurakunta

Heiskanen Jouni-2
Jouni Heiskanen, seurakuntapastori Tesoman lähikirkko, lähetystyö jouni.m.heiskanen@evl.fi p. 040 804 8507
Laiho Riitta
Riitta Laiho, lähetyssihteeri riitta.laiho@evl.fi p. 041 548 0150

Messukylän seurakunta

Hakala Touko
Touko Hakala, kappalainen touko.hakala@evl.fi p. 050 327 6302
Merja Mäkisalo, lähetyssihteeri merja.makisalo@evl.fi p. 050 356 3120

Tuomiokirkkoseurakunta

Kramer Sanna
Sanna Kramer, lähetyssihteeri sanna.kramer@evl.fi p. 050 574 4920
Sami Uusi-Rauva, seurakuntapastori Pyynikin aluepappi, lähetyspappi sami.uusi-rauva@evl.fi p. 040 804 8710

Tammerfors svenska församling